Dan sigurnijeg interneta

Autor: Tamara Ređep, 21. 2. 2017.

Ove školske godine veljača je u I. OŠ Varaždin bila u znaku ljubavi, maski, ali i „sigurnijeg interneta“, jer kao i velika većina drugih škola već godinama unatrag na neki način uvijek obilježimo „Dan sigurnijeg interneta“.  No, ove godine smo za tu tematiku izdvojili gotovo cijeli mjesec s ciljem stvaranje manjeg školskog projekta.

Kako smo započeli? Kao i uvijek, na satovima SRO-a i informatike podsjetilo se učenike na  pravila ponašanja na internetu te što znači odgovorna upotreba IKT-a, pritom koristeći materijale preuzete sa stranice „Pet za net“, ali ovisno o uzrastu učenika. Tek nakon toga učenicima je prdstavljen projektni zadatak i date su početne upute i sugestije. Kod velike većine učenika to je izazvalo zanimanje i oduševljenje, pa su oni sami dalje prema svojim osobnim interesima iznosili ideje što bi sve i na koji način mogli uključiti u projekt.

Cilj projekta:

• Educirati učenike o području sigurnosti djece na internetu, te pravilnim i sigurnim korištenjem tehnologije.
  • Poticati timski rad, osobito online suradnju i komunikaciju.
  • Motivirati učenike na što veću upotrebu besplatnih Office 365 alata sa svojim AAI@EDU korisničkim računom.
  • Primjenjivati Web 2.0 alate za nadopunu i poboljšanje nastavnih aktivnosti, kako bi učenici stvaranjem vlastitih obrazovnih sadržaja stekli nove vještine.
  • Preuzimati sadržaja s interneta vodeći računa o licencama i pravima upotrebe.

Tijek aktivnosti:

Podjela u timove prema interesnom području i dobnoj skupini, dodjela uloga i zadataka unutar timova:

1. tim – prikupljanje, pisanje i uređenje teksta
  2. tim – prikupljanje i obrada fotografija u programu Gimp
  3. tim – izrada crteža u programu Bojanje
  4. tim – sastavljanje stripova u Web 2.0 alatu Pixton
  5. tim – izrada animacije/videa u Web 2.0 alatu PowToon
  6. tim – izrada intervjua i montaža snimljenog zapisa
  7. tim – objedinjavanje svih prikupljenih materijala u jedinstveni MS Sway

U ovom trenutku naš Sway još uvijek nije u potpunosti gotov i svakako ga namjeravamo nadopuniti preostalim materijalima, no već sada možemo ponosno reći: kad se male i velike ruke slože svašta se lijepog i dobrog napraviti može!