Održan Klokan 2017

Autor: Marina Kopjar, 4. 4. 2017.

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog matematičkog društva 23. ožujka 2017. godine u 12 sati i 30 minuta u našoj je školi održano međunarodno matematičko natjecanje "Klokan bez granica". Sudjelovala su 72 učenika naše škole!

Udruga "Klokani bez granica" međunarodnog je karaktera i okuplja predstavnike velikog broja Europskih zemalja. Njezin je cilj popularizirati matematiku i omogućiti širenje osnovne matematičke kulture. Glavna joj je zadaća organizacija igre - natjecanja "Matematički klokan" koja popularizira matematiku među mladima. Namjera je motivirati učenike da se bave matematikom izvan redovitih školskih programa.

Moto igre - natjecanja "Matematički klokan" je: bez selekcije, eliminacije i finala. Natjecanje se organizira svake godine u ožujku, istoga dana, u isto vrijeme, u svim zemljama sudionicama. Sastoji se od 12 zadataka za 2. razred i 3. razred, odnosno 24 zadatka za sve ostale učenike (od 4. razreda osnovne škole do 4. razreda srednje škole). Zadaci su raznovrsni i poredani od lakših prema težima. Za svaki je zadatak ponuđeno pet odgovora od kojih je samo jedan ispravan.

Igra - natjecanje se samofinancira članarinom sudionika - natjecatelja. Prikupljena se sredstva koriste za organizaciju, pripremu zadataka i simbolične poklone svim natjecateljima. Najmanje polovina prikupljene svote mora se potrošiti za nagrade najboljima.

Rješenja zadataka bit će objavljena 20. travnja 2017. godine na http://www.matematika.hr/klokan/2017/

Rezultati natjecanja najbolje plasiranih učenika bit će objavljeni 2. svibnja 2017. godine na mrežnim stranicama HMD-a, a učenici će nagrade primiti tokom lipnja.

Svi sudionici moći će svoj plasman saznati kod povjerenika škole učiteljice Marine Kopjar ili kod svojih učiteljica matematike.