BRIGHTS projekt

Autor: Marina Kopjar, 14. 6. 2018.

Učiteljica Marina Kopjar uključila učenike I. OŠ Varaždin u BRIGHTS projekt u sklopu Erasmus+ programa  "Jačanje obrazovanja za globalno građanstvo digitalnim pripovijedanjem".

BRIGHTS projekt provodi se u Italiji, Belgiji, Grčkoj i Hrvatskoj u nekoliko etapa. Prva je razina bio masovni online tečaj „Jačanje obrazovanja za globalno građanstvo digitalnim pripovijedanjem“ u trajanju od mjesec dana, tokom ožujka 2018. Svi polaznici koji su redovito sudjelovali i uspješno riješili sve online testove imali su priliku kandidirati se za iduću razinu tečaja.

Odabrano je 25 najboljih prijava iz Hrvatske za dvodnevnu radionicu „Korištenje metodologije digitalnog pripovijedanja na temama obrazovanja za globalno građanstvo“ koja se održala u travnju u Rijeci. Jedna od pozvanih učiteljica bila je i Marina Kopjar.

Trenutno je u fazi organiziranje aktivnosti za učenike I. osnovne škole Varaždin namijenjene stvaranju digitalnih priča za globalno građanstvo. U kreiranje priča uključilo se dvadesetak učenika osmih razreda.

Učenici su upoznati s temama globalnoga građanstva što bi ih trebalo potaknuti na promišljanje o promjenjivim i nestabilnim društvenim i političkim prilikama, globalizaciji, migraciji, multikulturalnosti društva i klimatskim promjenama. Krajnji cilj je pružiti mladim ljudima priliku da se svojom pričom bore protiv diskriminacije, poštuju kulturnu raznolikost te postanu aktivni globalni građani. Učenici najprije napišu scenarij svoje priče, a zatim odabiru fotografije koje će popratiti naraciju. U programu za montažu spajaju sve odabrane materijale u kratki film, do 3 minute. Takvu priču mogu podijeliti preko intereneta tj. javno progovoriti o problemu u društvu koji ih najviše mući.

Krajem lipnja učenici će svoje priče prijaviti za "BRIGHTS nagradu: najbolja digitalna priča o temama globalnog građanstva". Autori najboljih priča dobivaju nagradno putovanje u Brisel s obzirom da je projekt sufinanciran kroz Erasmus+ program Europske unije.