Nastava 21. Stoljeća: zajedničkom suradnjom I. OŠ Varaždin i OŠ Bistrice ob Sotli učenici uče na moderan način

Autor: Tea Pavičić Zajec, 22. 10. 2018.

U sklopu Erasmus KA2 projekta „Ukrotimo kompetence 21. stoletja“, učenici i učitelji I. OŠ Varaždin sudjelovali su na aktivnosti učenja, poučavanja i treninga u partnerskoj školi Bistrica ob Sotli u periodu od 15.10. do 20.10. 2018.

Obzirom da je glavni cilj projekta razvijanje IKT kompetencija kod učitelja te izrada novih modula obrazovanja s ciljem implementacije novih tehnologija u nastavni proces, cilj ove aktivnosti bio je primijeniti dosadašnja znanja i stečene vještine u nastavi te učenicima prikazati nastavni proces dostojan nastavi 21. stoljeća. Koristeći se tablet računalima, pametnim ekranima, digitalnim mikroskopom i drugim IKT pomagalima, učenici OŠ Bistrice ob Sotli i I. OŠ Varaždin usvajali su nove nastavne sadržaje, ali i ponavljali one već naučene. Kombinacijom modernih metoda poučavanja i tradicionalnog pristupa te neizostavnog praktičnog rada, učenici su se upoznali s najmodernijim načinom poučavanja koji se koristi u naprednim europskim zemljama – rekla je školska projektna koordinatorica dr.sc. Tea Pavičić Zajec.

Tijekom dvogodišnjeg rada na ovom projektu, ukupno 12 učitelja I. OŠ Varaždin i  OŠ Bistrice ob Sotli stručno se usavršavalo koristeći najmoderniju IKT tehnologiju te više od 15 digitalnih alata i aplikacija, pri čemu su razvijeni novi moduli obrazovanja popraćeni priručnikom i popratnim materijalima.

Na mobilnosti je, osim ravnateljice škole Karmen Hans Jalšovec, sudjelovalo petero učitelja (Tea Pavičić Zajec, Stella Kulaš, Sonja Tušek Podobnik, Draženka Kolonić, Verica Šilec) i desetero učenika trećih, četvrtih i petih razreda (Lovro Ledenko, Sofia Novačić, Lucija Bijažić, Klara Šimpović, Filip Habek, Dina Hlebar, Tonči Ahmetović, Anai Marcijuš, Mia Ferenec, Nikola Kušter).

Tijekom posjeta u Sloveniji, učenici su upoznali Bistricu ob Sotli, Podčetrtek, uživali na imanju jabuka, posjetili čokoladarnicu, Kuću priča i vještica, pogledali 7D film, opustili se u bazenima Olimija te posjetili Jelenov greben gdje su bili u planetariju i učili o Sunčevom sustavu. Svaki dan učenici i učitelji uživali su i u bogatoj gastro ponudi domaćih jela naših projektnih partnera.