Vrijednosti čitanja kao jezične djelatnosti i temelja obrazovanja su nesumnjivo velike, djeluju na um i emocije, razvijaju maštu, jačaju volju i karakter učenika. Pri tome usvojenost tehnike čitanja (brzina, točnost i razumijevanje pročitanog) postaju bitan preduvjet uspješnosti cjelokupnog školskog učenja. Zato planiramo i provodimo s učenicima aktivnosti za razvijanje sposobnosti komuniciranja s pisanim izvorima. Učenike se upućuje u pravilno čitanje (položaj tijela, okretanje stranice pri čitanju, hrbat knjige na stolu) i upoznaje ih se sa značenjem i vrijednostima knjižničnog fonda. U tu svrhu priređuju se izložbe slikovnica i knjiga za pojedine razrede, izbor dječjih listova, izbor iz video i audio programa.  Djeca knjižnicu doživljavaju kao otvoreno, privlačno i sigurno mjesto, na kojem mogu dobiti informacije koje ih zanimaju, ali i provoditi slobodno vrijeme, pisati zadaću, crtati i učiti. Knjižnica je i mjesto susreta učenika, međusobno ili s knjigom. Knjižnični prostor se lako prepoznaje jer je posebno namješten i uređen i razlikuje se od ostalih školskih prostora. Školska knjižnica je namijenjena djeci školske dobi, učiteljima, roditeljima i drugim članovima obitelji, i svim ostalim školskim zaposlenicima i drugim odraslim osobama koje rade s djecom, knjigama i medijima.

Zadaće školske knjižnice:

1. Posuđuje raznoliku građu.
  2. Pruža informacije i referentne usluge.
  3. Omogućuje služenje enciklopedijama, rječnicima, pravopisom i ostalim djelima koja čine referentnu zbirku.
  4. Pomaže djeci pri odabiru građe.
  5. Uključuje djecu u odabir građe i razvoj knjižničnih usluga.
  6. Poučava djecu vještinama neophodnim za snalaženje u knjižnici.
  7. Promiče čitanje i služenje knjigom i drugim izvorima znanja.
  8. Organizira kvizove i pričaonice.
  9. Razvija kulturu ponašanja s knjigom.
  10. Educira roditelje i učitelje.
  11. Osigurava literaturu za djecu i učitelje.
  12. Pomaže u pisanju referata i eseja.
  13. Surađuje s Gradskom knjižnicom, posebno s Odjelom za djecu i mlade.

Djecu treba ohrabrivati da se koriste knjižnicom od malih nogu jer to povećava vjerojatnost da će i ostati korisnici knjižnice. Knjižnica treba svakom djetetu osigurati pravo na

• informaciju
  • kulturni razvoj
  • razvoj vještina i navika čitanja
  • kreativne programe u slobodno vrijeme
  • slobodan pristup svim izvorima i medijima

10 PRAVA ČITATELJA :

1. PRAVO NA ČITANJE.
  2. PRAVO NA ZANOS.
  3. PRAVO NA DOVRŠETAK ČITANJA.
  4. PRAVO NA PONOVNO ČITANJE.
  5. PRAVO NA ČITANJE U MIRU I TIŠINI.
  6. PRAVO NA ČITANJE BILO GDJE.
  7. PRAVO NA ČITANJE VRIJEDNE LITERATURE, PRIMJERENE DOBI.
  8. PRAVO NA ČITANJE NAGLAS.
  9. PRAVO NA RAZGOVOR O PROČITANOM.
  10. PRAVO NA PRESKAKANJE STRANICA.