Terenska nastava učenika osmih razreda: Oroslavje i Medvednica

Autor: Marina Kopjar, 20. 4. 2022.

Učenici osmih razreda sudjelovali su 11. travnja 2022. na terenskoj nastavi Oroslavje - Medvednica. U pratnji svojih razrednika Ružice Gregurić, Davora Hižak i Marine Kopjar te učiteljice fizike Slavice Novotni proveli su dan učeći na otvorenome.

U Parku znanosti u Oroslavju učenici su uz stručno vodstvo razgledali interaktivne izloške koji pokazuju i dokazuju zanimljive pojave iz područja prirodnih znanosti. U radionici na otvorenome sudjelovali su u  grupnom natjecanju izrade impulsnog njihala. Ručali smo u popularnoj pizzeriji, a zatim krenuli prema Medvednici.

Posjetili smo osunčano Sljeme. Prošetali smo vrhom, razgledali TV toranj, novu žičaru, Činovničku livadu, skijaške staze, bacili pogled prema Zagrebu u dolini, ali učenicima je najdojmljiviji bio snijeg koji se zadržao u sjenovitim dijelovima šume.

U novo obnovljenoj utvrdi Medvedgrad razgledali smo interaktivnu muzejsku izložbu Začarana povijest koja interpretira zanimljivu i bogatu povijest Medvedgrada te samog Parka prirode Medvednica.

Bilo je potrebno malo planinarenja da bi došli do geomorfološkog spomenika prirode, špilje Veternica. Sa zaštitnom kacigom na glavi prošetali smo ispod zemlje te vidjeli kosti špiljskog medvjeda, fosile pradavnih školjkaša, Zdenac želja u Koncertnoj dvorani špilje, a upoznali smo i šišmiše.