Obilježavanje Međunarodnog dana darovitih

Autor: Jelena Portner, 22. 4. 2022.

U okviru Erasmus+ projekta „Pokretači budućnosti“ osmišljen je Tjedan darovitosti u našoj školi (18.3. – 25.3.2022.). Započeli smo 18.3.2022. obilježavanjem Međunarodnog dana darovitih kada je organiziran niz aktivnosti za učenike. Tema je bila darovitost, talentiranost i inkluzivnost. Bio je uključen veliki broj učenika i učitelja koji su svojim doprinosom uveličali događanje u školi.

Učenici su imali priliku pokazati svoj talent kroz pjevanje i sviranje. Pokazali su umijeće na gitari, klaviru, violini, klarinetu i bubnjevima. Veliki interes je pobudio rap glazbeni izričaj, breackdance i ples. Mlađi su učenici  mogli pokazati svoje talente i u razredu.

Veliki broj učenika imao je interes u području sporta te su izložili sportsku opremu, rekvizite i medalje s natjecanja. Zadivljujući je broj sportova kojim se bave naši učenici, od atletike, plivanja, karatea, rukometa, košarke, nogometa do cheerleading-a, boksa i streličarstva i drugih.

Vrlo zanimljivi bilo je predstavljanje i drugih hobija učenika. Kolekcija minerala i kamenja, kolekcija kukaca, origami figura, vojna kolekcija i fotografije kulinarskih umijeća dočarali su svu raznolikost interesa učenika.

Osim talenata i hobija učenika kojima se posvećuju u vrijeme kada nisu u školi, bili su izloženi uradci učenika sa nastave. Kroz njih smo mogli doživjeti kreativni proces u nastavi tj. originalnost nastavnih metoda koje učitelji provode, visoku motivaciju i kreativnost ideja učenika, a uradci su bili zadivljujući: edukativne igre na glagoljici, ilustrirane priče na glagoljici, kazalište u kutiji, matematičke slikovnice, edukativni stripovi, makete vulkana, makete građe stanica i mnogo dugih. Također, izložen je iznimno veliki broj plakata koje su učenici izradili i moglo se uživati u raznovrsnim sadržajima prikazanim na zanimljiv način, a vezani su za nastavu njemačkog, engleskog, francuskog jezik, matematike i hrvatskog jezika. Atrakcija su bile makete tenkova koje su izradili učenici maketarske skupine. Čak je organizirano glasanje za najbolje makete. Nagrađena su prva tri mjesta.

Izrađena je video prezentacija o aktivnostima i projektima koji se provode na nastavi, izvanškolskim aktivnostima i dodatnoj nastavi. A važnost obrazovanja i kontinuiranog educiranja istaknuto je kroz prezentaciju kojom su se učitelji profesionalno predstavili.

Za učenike od 5. do 8. razreda organiziran je prikaz kemijskog pokusa s ciljem promoviranja znanosti i znanstvenog načina razmišljanja.

Na hodnicima škole bili su postavljeni stolovi za šah, pa su učenici mogli vrijeme provoditi „oštreći sive stanice“.

U Tjednu darovitosti ostvarena je i suradnja s Centrima izvrsnosti Varaždinske županije. Centar izvrsnosti za nove tehnologije u suradnji s Europskim talent centrom predstavio je humanoidne robote učenicima od 1. do 4. razreda. Imali su priliku upoznati se s novom generacijom robota te promišljati o ulozi robota u današnjem društvu i budućnosti.
Školska televizija medijski je popratila događanje 18.3.2022.
Osim Školske televizije, i Varaždinska televizija je pratila događanja u školi. Ne smijemo zaboraviti niti Radijsku skupinu I.osnovne škole koja je budno i aktivno pratila i sudjelovala u provođenju Tjedna darovitosti.

Isti dan obilježen je i Dan škole te su učenici od 1. do 4. razreda sudjelovali u radionicama koje su učiteljice pripremile za njih.

Veliko hvala svima koji su dali svoj doprinos obilježavanju Međunarodnog dana darovitih.