Galska proslava blagdana Saman (današnjeg Halloweena)

Autor: Kamelija Habulin, 7. 11. 2012.

Učenici 4. razreda 1. i 3.OŠ Varaždin ove su godine započeli s učenjem francuskog jezika kao izbornog predmeta. Kako se oni još međusobno ne poznaju, a čeka ih duga peterogodišnja suradnja ove su godine prvi puta imali priliku upoznati se i proslaviti zajedno galski blagdan Saman na dan 31.listopada.

Zašto Saman? Gali, narod čije ime poznamo iz stripova Asterix i Obelix, jedni su od potomaka današnjih Francuza, a noć uoči 1. studenog slavili su stari keltski blagdan Saman. Na taj dan palili su vatre, priređivali razne obrede, prerušavali se, pravili šale te plesali i svirali jer je slijedećeg dana za njih započinjala nova godina. Današnji Halloween je moderna inačica tog starog običaja. Zbog toga su učenici na taj dan došli maskirani, donijeli piće, slatke i slane grickalice, pa čak i tortu u obliku strašnog trookog čudovišta te su ukrasili učionicu izdubljenim tikvama, svijećama i papirnatim ukrasima. Proslavu su učenici započeli igrom upoznavanja, zatim su predstavili na francuskom jeziku svoj kostim, te su potom u krugu pričali o običajima starih Gala. Zatim su kušali strašna čarobna pića duhova, vještica i vampira, tortu trookog čudovišta i grickalice. Zabava je završila kratkim plesom na francuske hitove 21.stoljeća i preranim odlaskom kući. Zahvaljujem učenicima i roditeljima na divnoj suradnji, pomoći i još boljoj zabavi.