Na Smotri dječjega kajkavskog pjesništva „Dragutin Domjanić“ – Sv. Ivan Zelina 2013.

Autor: Ana Ilić, 28. 10. 2013.

Smotra dječjega kajkavskog pjesništva „Dragutin Domjanić“ održana je 26. 10. 2013. u Svetom Ivanu Zelini, i to trideset treća po redu.

Na Smotri je, između ostaloga, predstavljena zbirka dječjih pjesama na kajkavskom narječju pod naslovom Sončeke zahaja. Na natječaj je pristiglo 348 pjesama, a u Zbirku je uvršteno 57 najuspjelijih dječjih pjesama, a među njima našla se i pjesma naše učenice Sare Bedeniković, učenice 7. razreda. Pjesme za zbornik „Sončeke zahaja“ odabrao je stručni ocjenjivački sud u sastavu: dr. sc. Ivo Kalinski (predsjednik), prof. dr. sc. Joža Skok i dr. sc. Božica Pažur. Imali su težak zadatak jer je teško odoljeti dječjem iskrenom, bezazlenom, originalnom i maštovitom izričaju. Pohvalno je što su mladi pjesnici sami kazivali svoje stihove pa su dvoranom Pučkog otvorenog učilišta odzvanjale kajkavske riječi iz Gorskog kotara, Hrvatskog Zagorja, Međimurja, Podravine… Sve odabrane pjesme imale su i ilustracije koje su bile izložene u predvorju Učilišta, a objavljene su i u Zbirci. Neki fragmenti iz pojedinih ilustracija tiskani su uz pojedine cjeline ili pjesme. Sarinu pjesmu su ilustrirali njezini prijatelji iz razreda Jura Bobić i Toni Čakmazović, stoga zahvaljujemo i njihovoj učiteljici Verici Vlahović koja ih je motivirala za zanimljive radove.

S obzirom da Sara više voli pisati na zavičajnom idiomu, vjerujemo da će joj ova Smotra koja na iznimno lijep, dostojanstven i djeci primjeren način njeguje kajkavsku riječ, biti nadahnuće za neke nove pjesničke ostvaraje.