Terenska nastava na francuskom jeziku „Frankofosnke zemlje“

Autor: Tamara Ređep, 11. 6. 2010.

U petak 11.06.2010. održala se terenska nastava na temu: „Frankofonske zemlje“. 7 razredi 1. i 3. OŠ Varaždin koji uče francuski kao 2 strani jezik tijekom šest sati učionične nastave u 3 ekipe su se pripremali za terensku nastavu. Formirane su 3 ekipe koje će predstaviti 3 veće frankofonske zemlje: Belgiju, Švicarsku i Kanadu. Svaka je ekipa dobila zadatak da obradi slijedeće teme vezane uz pojedinu frankofonsku zemlju: zemljopis, poznate građevine, kuhinju, slavne osobe, te religiju i jezike te zemlje.

Sastanak svih tih ekipa bio je na Autobusnom kolodvoru Varaždin u 16 sati. Nakon kratkog putovanja u vrelom autobusu bez klime i uz „mrgudnog“ vozača autobusa koji nije imao „žicu“ za tu veselu djecu, ekipe su stigle u malo naselje kod mjesta Margečan u vikendicu na osami. Tamo je održana čitava terenska nastava na velikoj terasi u hladu.

Nakon hladnog domaćeg soka od bazge, sve tri ekipe prvo su ponovile tekstove s plakata, zatim je došla prezentacija na francuskom jeziku. Bilo je tu isprva malo treme i početnog „smijurenja“ te su prezentacije morale ponavljati. Konačne verzije bile su izvrsno prezentirane, ozbiljnim tonom, odgovarajućim naglaskom i izgovorom te gledanjem publike u oči bez smijanja. Ostale ekipe pozorno su slušale izlaganje jer je iza toga slijedio kviz znanja vezan uz izlaganja. Učenici su tada ponovno radili u suradnji sa svojim ekipom te su točno  riješili skoro sva pitanja iz kviza znanja. Potom je učiteljica ocijenila pismene uratke, usmenu prezentaciju i čitanje kviza. I na kraju najslađi dio: svaka je ekipa donijela neke od specijaliteta određene frankofonske zemlje te su svi zajedno kušali ta jela i dali svoj sud o njima. Ostalo je vrlo malo slobodnog vremena kojeg su učenici utrošili na igranje loptom i šetnju po prirodi.

U 21 sat povratak u Varaždin bio je istim autobusom, ali drugim vozačem. Srećom, vozač tog drugog autobusa bio je dobre volje jer su učenici nakon izleta puni dojmova glasno i uz smijanje sređivali dojmove s izleta. Na pitanje što im se najviše svidjelo na izletu odgovor je glasio: hrana, a što im se nije svidjelo: komarci. Njih je na žalost bilo izuzetno puno te večeri. Na kraju vožnje autobusom slijedio je pozdrav i dobre želje za ugodnim i sretnim nadolazećim praznicima jer je to bio posljednji sat francuskog jezika ove školske godine.