Galska proslava blagdana Saman

Autor: Kamelija Habulin, 11. 11. 2018.

Kao i zadnjih nekoliko godina, učenici 4. razreda 1. i 3.OŠ Varaždin susreli su se u srijedu 7. studenog 2018. na 1.OŠ kako bi se međusobno upoznali na početku peterogodišnje suradnje, a povodom proslave galskog blagdana Saman. Zašto Saman? Gali, narod čije ime poznamo iz stripova Asterix i Obelix, jedni su od potomaka današnjih Francuza, a noć uoči 1. studenog slavili su stari keltski blagdan Saman. Na taj dan palili su vatre i svijeće u čast predaka, prerušavali se, pravili šale te plesali i svirali jer je slijedećeg dana za njih započinjala nova godina. Današnji Halloween je moderna inačica tog starog običaja.

Proslava je započela igrom upoznavanja učenika 1. i 3. OŠ, potom su učenici predstavili na francuskom jeziku svoj kostim. Nakon uvodnog dijela, sjedeći u krugu, odgovarali su na pitanja iz kviza o običajima starih Gala s velikim strpljenjem i pozornošću te pomažući jedni drugima.

Zahvaljujem svim učenicima i roditeljima na divnoj suradnji, pomoći i još boljoj zabavi.