> eTwinning

eTwinning projekt „Can you speak Scinecish?“

Autor: Marina Kopjar, 27. 6. 2023.

Učenici 6.b razreda sudjelovali su u sklopu nastave matematike u eTwinning projektu „Can you speak Sciencish?“, pod vodstvom učiteljice Marine Kopjar. Cilj ovog projekta je saznati od učenika prepoznaju li točne informacije o znanosti ili vjeruju u mitove i zablude o znanstvenim činjenicama. Glavne aktivnosti projekt uklopljene su kao sastavni dio nastavne cjeline matematike „Analiza i prikaz podataka“.

Danas postoji zagađenje netočnim informacijama koje se pročitaju na internetu kao senzacionalistički naslov ili dolaze od uha do uha. U ovom projektu smo anketnim upitnikom ispitati razlikuju li učenici točne znanstvene tvrdnje od neistina, te pojasnili zašto su neke informacije u koje se vjeruje zapravo neistine. Tvrdnje u anketama su bile npr.: ljudi koriste samo 10% svoga mozga, gravitacijsku silu je otkrio Isaac Newton, masa i težina su jednake veličine…

Učenici 6.b razreda proveli su više anketa među učenicima od petog do osmog razreda. Prikupljene su podatke tablično prikazali, analizirali ih, a zatim napravili grafičke prikaze rezultata ankete. Tako su dobili uvid u poznavanje znanstvenih činjenica učenika naše škole. Kako bi umanjili znanstvene zablude učenika naše škole, pojasnili su točnost ili netočnost svake izjave iz ankete na završnim plakatima.